CZY TWOJE DZIECKO ZAGRAŻA INNYM?

Twoje dziecko spędza coraz więcej czasu przy komputerze? Zapewne myślisz, że zostanie programistą, a to obecnie dobry zawód… Uważaj! Czy aby na pewno twoje dziecko interesuje się programami wykorzystując je w odpowiedni sposób.

W dobie Internetu chcemy, aby nasze dzieci nie odstawały od innych. Chcemy aby umiały korzystać z wszelkich programów komputerowych i umiały odnaleźć się w sieci.

Jednak uważaj, aby dziecko nie wciągnęło się za bardzo!

10 sytuacji, które powinny zbudzić czujność rodzica:

 1. Prośba dziecka o zmianę dostawcy Internetu.
 2. Instalacja na komputerze nieznanych programów.
 3. Prośba dziecka o dokupienie brakujących elementów: „szybszej” karty graficznej, większego dysku twardego, więcej pamięci.
 4. Czytanie przez dziecko podręczników hakowania.
 5. Spędzanie przy komputerze więcej niż pół godziny dziennie.
 6. Używanie Quake’a.
 7. Zwiększenie agresywności u dziecka.
 8. Obsesja na punkcie Luniksa.
 9. Widoczna zmiana wyglądu dziecka.
 10. Opuszczenie się w nauce – słabsze oceny, zaległości.

MYŚLISZ, ŻE TWOJE DZIECKO TYLKO SIĘ BAWI?

Jak zaczynali znani hakerzy?

 1. Kevin Mitnick zadebiutował jako haker w wieku 12 lat, gdzie bez problemy odkrył jak podróżować po Los Angeles za darmo. W szkole średniej włamał się do sieci telefonicznej. Już w wieku 17 lat wykradł dane dużej firmy leasingowej, a rok później ze wspólnikiem włamał się do sieci Pacific Bell. Dalsze „zabawy” kończyły się pobytami w poprawczaku, nadzorem kuratora, programem odwykowym, notorycznym zamykaniem w karcerze, aż w końcu więzieniem. Ostatecznie Kevin założył firmę doradczą i wydał książki, które opisują jego dokonania.
 2. Kevin Poulsen jako dziecko nauczył się obejść automaty telefoniczne w celu wykonywania darmowych połączeń. Wkradł się do systemu stacji radiowej w celu wygrania konkursu którego nagrodą było Porsche. Znany z włamywania się na konta znanych aktorek, Pentagony czy FBI. Był pierwszym hakerem oskarżonym o szpiegostwo.
 3. Jonathan James jako szesnastolatek włamał się do systemów komputerowych NASA i Departamentu Obrony. jego działania nie były szkodliwe, ale naprawienie ich kosztowało kilkadziesiąt tysięcy dolarów.
 4. Julian Paul Assange w wieku 16 lat dołączył do międzynarodowej grupy i udostępniał militarne dokumenty Stanów Zjednoczonych.

 

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA?

CO ŚWIADOMY RODZIC WIEDZIEĆ POWINIEN?